Milan Štefánek – Terapeut & Masér

Zvolenská 31, Martin

OPÄŤ Ne mám zdravý chrbát!

Chiroterapia - ako prebieha?

Všetko začína rozhovorom o zdravotnom stave klienta. Po krátkej diagnostike sa snažím určiť príčinu problému. Postupne musím uvoľniť a odblokovať krčnú, hrudnú, driekovú chrbticu a rebrá.

Často treba napraviť panvu a uvoľniť napätie v bedrových, kolenných, členkových lakťových, ramenných kĺboch či zápästí. Prípadne zrovnať nerovnomernú dĺžku nôh.

Chiroterapia - S čím pomáha?

Zameriavam sa hlavne na zmiernenie bolestí hlavy, migrén a závraty, taktiež aj na sťažené dýchanie, tlaky na hrudi, pocit pichania pri srdci a mnohé ďalšie problémy spojené s blokádou krčnej či hrudnej chrbtice.

Jeden z najčastejších problémov ktorý trápi mojich klientov sú migrény a trpnutie horných končatín potom Ischias (sedací nerv) kedy bolesť často vystreľuje do nôh.

Ďalej sú to bolesti kolien, ramien, lakťov, bedrových kĺbov, kostrče a mnohé ďalšie.

Pre koho je chiroterapia?

Terapia je určená pre klientov, ktorí majú záujem ísť do hĺbky a chcú sa nielen zbaviť bolestí, ale aj pochopiť súvislosti medzi fyzickými problémami, psychikou a životným štýlom.
Terapia je vhodnejšia pre klientov, ktorí už pochopili, že terapeut je len sprievodca.

Prevzali zodpovednosť za svoje zdravie a chápu, že na to, aby akákoľvek terapia bola účinná dlhodobo, je potrebná zmena životného štýlu. Sú odhodlaní cvičiť cielené cviky a zmeniť patologické pohybové stereotypy.

 Celá terapia je prispôsobená zdravotnému stavu pacienta a kontraindikáciám. S každým mojim klientom zaobchádzam tak, ako to jeho zdravotný stav dovoľuje, pretože bezpečnosť je vždy na prvom mieste.

Pred príchodom

  1. Neužívajte lieky proti bolesti: Tieto lieky môžu maskovať symptómy, čo môže skomplikovať diagnostiku a terapiu.
  2. Nejedzte ťažké jedlá: Pocit plnosti môže ovplyvniť vaše pohodlie počas ošetrenia.
  3. Oblečte si pohodlné oblečenie: Noste oblečenie, ktoré je pohodlné a neobmedzuje pohyb.
  4. Vyvarujte sa intenzívnej fyzickej aktivity: Únava alebo svalová bolesť môže negatívne ovplyvniť liečbu.
  5. Neaplikujte teplotné terapie: Vyhnite sa používaniu teplých alebo studených obkladov.
  6. Zdržte sa konzumácie alkoholu: Alkohol a drogy môžu ovplyvniť vašu schopnosť správne reagovať a spolupracovať počas terapie.
  7. Informujte ma o všetkých zdravotných problémoch: Akékoľvek zdravotné problémy, lieky a o histórii zdravotných problémov.
  8. Ženy prosíme,  aby prišli v klasickej (nie športovej) podprsenske.

Počas terapie

  1. Počiatočná konzultácia: Povieme si informácie o vašich  predchádzajúcich zraneniach, operáciách, diagnózach a pod.
  2. Fyzikálne vyšetrenie: Vykonáme testy flexibility, reflexov, sily a ďalšie špecifické ortopedické alebo neurologické testy.
  3. Diagnostika: Na základe informácií určím diagnózu. 
  4. Plán liečby: ktorý môže zahŕňať manuálne manipulácie, mobilizáciu, cvičenia na posilnenie a zlepšenie rozsahu pohybu, ergonomické a životné poradenstvo a iné.
  5. Manipulácie: Aplikáciu kontrolovanej, náhlej sily na kĺb, často so zvukom „kliknutia“ alebo „prasknutia“. Cieľom je zlepšiť funkciu kĺbu, zmierniť bolesť a zlepšiť rozsah pohybu.
  6. Doplnkové terapie: Chiropraktik môže tiež použiť doplnkové terapie, ako je masáž, mäkké techniky či bankovanie.
  7. Edukácia: Odporúčania pre zdravý životný štýl.

Často kladené otázky

Termín si môžete rezervovať na našej webovej stránke prostredníctvom rezervačného formulára. Po zaslaní rezervačného formulára vás budeme kontaktovať v čo najkratšom možnom čase a spoločne si dohodneme termín, ktorý vám bude vyhovovať. Rezerváciu nie je možné vykonať čisto telefonicky, pretože pred príchodom na Terapiu je potrebné potvrdiť informovaný súhlas.

„Je možné napraviť platničku?“ je jedna z najčastejších otázok, s ktorými sa v praxi stretávam. Platnička sa však nedá napraviť, pretože je to väzivový útvar. Skôr sa naprávajú kĺby stavcov.

Jednoducho povedané, napravením chrbtice uvoľníme chrbticové nervy a znížime tlak na platničky. Tým sa môžu stiahnuť do fyziologickej polohy, ktorá je prípustná. Predstavte si, že stláčate v ruke špongiu; keď ruku uvoľníte, stlačená špongia sa vráti do pôvodného tvaru alebo, ak bola stlačená dlhšie, do mierne deformovaného tvaru.

Nikto priamo nenapravuje platničky. Nie je k nim možné sa dostať a aj keby to bolo možné, bolo by to podobné pokusu upraviť tvar stlačenej a vyklenutej špongie.

Reakcie bezprostredne po terapii:

  • Únava
  • Ospalosť
  • Malátnosť
  • Mierne točenie hlavy (najmä pri prudkom schádzaní zo stola)

Únava, ospalosť a malátnosť obvykle trvajú len veľmi krátko, väčšinou iba pár minút po terapii. Je dôležité dodržiavať pitný režim.

Reakcie nasledujúci deň:

  • Mierna svalovica a bolesť v problematických miestach
  • Zvýšená citlivosť masírovanej časti tela na dotyk
  • Samozrejme, nejde o bolesť, ktorá by nebola zvládnuteľná
  • Výnimočne sa môže prejaviť svalová horúčka

Pri pravidelnej návšteve terapií sa svalovica a citlivosť postupne úplne stratia. Väčšinou do 3 až 5 dní od terapie by sa mala bolesť úplne vytratiť, v závislosti od problému, ktorý bol počas terapie riešený.

Je to  individuálne. Máme klientov, ktorí chodia každý mesiac, pretože majú prácu vyžadujúcu si pravidelnú starostlivosť. Niektorým stačí prísť raz, iní musia prísť aj 3-krát za týždeň. Prípady riešime individuálne podľa toho, aký je rozsah problému.

Ak trpíte niektorou z celkových kontraindikácií, nemá zmysel sa na terapiu objednávať. V prípade čiastočnej kontraindikácie vždy informujte terapeuta pred začiatkom terapie!

Hoci je bežný účinok terapie na organizmus pozitívny, existujú určité ochorenia či stavy, pri ktorých nie je možné terapiu vykonať, alebo je nutné obmedziť terapiu len na niektoré časti tela. Dôvodom je skutočnosť, že oslabený či chorý organizmus by nemusel terapiu znášať dobre a mohlo by tak dôjsť k vzniku určitých zdravotných komplikácií alebo zhoršenie existujúceho ochorenia.

Celkové kontraindikácie – kedy vôbec nechodiť na terapiu:

  • Horúčkovité stavy
  • Zápalové či infekčné ochorenie celého organizmu (chrípka, angína a pod.)
  • Prvý trimester tehotenstva; ostatné štádia sú kontraindikáciou iba v  prípade rizikového tehotenstva
  • Nádorové ochorenia v čase akútneho priebehu choroby. Následne na odporúčanie ošetrujúceho lekára.
  • Infekčné kožné ochorenia celého tela
  • Akútna pooperačné a poúrazové stavy
  • Bezprostredne po jedle – u celkovej masáže, masáže brucha a chrbta je nutné počkať po jedle najmenej jednu hodinu, u ostatných masážou aspoň 30 minút
  • Po fyzickej záťaži, ktorú klient vníma ako nadmernú – napr. Po veľkom a pre klienta neobvyklom športovom výkone; v týchto prípadoch je lepšie počkať s terapiou do druhého dňa

Oblečenie, ktoré by ste si mali na terapiu priniesť by malo byť voľné a pohodlné, tak aby Vám nebránilo v pohybe. Dámy prosíme, aby nechodili v športovej podprsenke, ale klasickej.

ukážka chiroterapie

Nezabudnite si pozrieť naše krátke video, kde vám ukážeme, ako prebieha chiroterapia.  Toto video vám poskytne názorný prehľad o tom, čo môžete očakávať od tejto terapie. Zistíte, ako sa vykonávajú rôzne techniky a aký vplyv môžu mať na vaše zdravie. Táto ukážka vám pomôže lepšie pochopiť proces tejto terapie.