Milan Štefánek – Terapeut & Masér

Zvolenská 31, Martin

Bolesť krčnej chrbtice – príčiny, prevencia a liečba

Bolesť krčnej chrbtice – príčiny, prevencia a liečba

Bolesť v krčnej chrbtici predstavuje značné nepríjemnosti a obmedzenia. Našťastie existuje mnoho metód na jej úľavu alebo úplné odstránenie. Významnými spôsobmi zmiernenia sú napríklad pohybové aktivity, masáže, chiroterapia, fyzioterapeutické cvičenia, správna poloha tela pri spánku, ako aj použitie zdravotných vankúšov na uľahčenie bolesti. Podrobnosti o bolesti v krčnej chrbtici a metódach jej riešenia nájdete v nasledujúcom texte.

Bolesť krčnej chrbtice – príčiny, prevencia a liečba

Čo je to krčná chrbtica, ako funguje a na čo slúži?

Krčná chrbtica, známa aj ako cervikálna chrbtica, pozostáva z 7 stavcov označovaných ako C1 až C7. Tieto stavce sú oddelené medziobratlovými platničkami, ktoré pôsobia ako tlmiče nárazov a umožňujú pohyb krčnej chrbtice. Okolo stavcov prechádzajú nervy, ktoré sú súčasťou nervového systému a ovplyvňujú funkciu ramien, rúk, krku a hlavy. Krčná chrbtica tiež obsahuje svaly, šľachy a väzy, ktoré zabezpečujú podporu a umožňujú pohyb hlavy a krku.

Samozrejme, krčná chrbtica má veľký význam a mnoho funkcií pre náš organizmus. Medzi tieto funkcie patria:

 • Podpora hlavy a jej pohyblivosť – krčná chrbtica slúži ako opora pre hlavu a umožňuje jej pohyb dopredu, dozadu a do strán.
 • Ochrana miechy a nervov – krčná chrbtica chráni miechu a nervy, ktoré sa v nej nachádzajú. Tieto nervy zabezpečujú prenos signálov z mozgu do tela a späť.
 • Spojenie medzi mozgom a telom – krčná chrbtica obsahuje množstvo nervov, ktoré sú zodpovedné za prenos informácií medzi mozgom, hornou časťou tela, ramenami a rukami.
 • Cirkulácia krvi a lymfy – krčná chrbtica obsahuje krvné cievy a lymfatické uzliny, ktoré pomáhajú zabezpečovať dostatočnú cirkuláciu krvi a lymfy v oblasti krku a hlavy.
 • Dýchanie – krčná chrbtica je spojená so stavcami hrudnej chrbtice a podieľa sa na dýchaní. Správna poloha krčnej chrbtice umožňuje voľný priechod vzduchu do pľúc aj počas spánku.
 • Rovnováha a koordinácia – krčná chrbtica má dôležitú úlohu v udržiavaní rovnováhy a koordinácii pohybov, ktoré sú dôležité pre bežné denné aktivity.

Bolesti krčnej chrbtice

Bolesti v krčnej chrbtici môžu byť prejavom rôznych problémov a prejavovať sa rozličnými spôsobmi. V závislosti od príčiny a rozsahu zápalu alebo poranenia, môžu mať bolesti krčnej chrbtice rôzne príznaky. Medzi bežné príznaky bolesti v krčnej chrbtici patria:

 • bolesť alebo napätie v oblasti krku a ramien,
 • obmedzenie pohybu krku a ťažkosti pri otáčaní hlavy,
 • svalové kŕče v krku a ramenách,
 • bolesť hlavy a migrény,
 • znížená citlivosť a mravenčenie v ramenách, rukách alebo prstoch,
 • slabosť v ramenách a rukách,
 • závraty a nevoľnosť.

Čo spôsobuje bolesť krčnej chrbtice?

Faktory, ktoré môžu spôsobovať bolesť krčnej chrbtice, sa môžu líšiť. Medzi najdôležitejšie patrí zlé držanie tela, poranenia, degeneratívne ochorenia, nervové problémy, zápalové ochorenia, streptokoková infekcia, stres a napätie.

Ak človek dlhodobo sedí alebo pracuje v neergonomickej pozícii, môže to spôsobiť napätie a kŕče svalov v krku a ramenách, čo zvyčajne veľmi bolí. Poranenia, ako napríklad úrazy, autohavárie alebo športové zranenia, často vedú k poškodeniu stavcov alebo tkanív v krčnej chrbtici, čo tiež spôsobuje intenzívnu bolesť v tejto oblasti.

Degeneratívne ochorenia, ako je osteoartróza, môžu spôsobiť poškodenie chrupavky a kostí v krčnej chrbtici, čo vedie k prudkým bolestiam. Zase stlačenie nervov v krčnej chrbtici spôsobuje bolesť, mravenčenie a prípadne aj slabosť v rukách a ramenách.

Zápalové ochorenia, ako je spondylitída alebo reumatoidná artritída, spôsobujú bolesť v krčnej chrbtici rôznymi spôsobmi. Vo všeobecnosti však tieto ochorenia vedú k zápalovému procesu v kĺboch a kostiach, ktorý potom vedie k poškodeniu chrupavky, kostí a iných tkanív v krčnej chrbtici.

Stres a napätie môžu spôsobiť bolesti v krčnej chrbtici rôznymi spôsobmi. Pri stresových situáciách sa často nesprávne drží hlava a ramená, čo vedie k rýchlemu napätiu svalov v oblasti krku a ramien. Toto napätie môže spôsobiť bolesti, ktoré sa môžu prenášať až na ramená alebo na celú hornú časť chrbta.

Ako riešiť bolesť krčnej chrbtice?

Efektívne spôsoby, ako sa zbaviť bolesti krčnej chrbtice, sú rôzne a zahŕňajú:

Cvičenie na posilnenie svalov krku a chrbta, čím sa uvoľní napätie v týchto partiách a zlepší sa ich sila a vytrvalosť. Rovnako sa zlepší aj flexibilita krčnej oblasti a držanie tela, čo znižuje záťaž a stres na krčnú chrbticu. Cvičenie môže zmierniť bolesť a pomôcť s prevenciou jej vzniku.

Masáže, ktoré uvoľňujú napätie v svaloch a zlepšujú cirkuláciu krvného obehu. Masáže tiež pomáhajú zmierniť preťaženie, ktoré môže byť príčinou bolesti krčnej chrbtice.

Chiropraktika alebo chiroterapia je alternatívna medicína, ktorá sa zameriava na diagnostiku, liečbu a prevenciu porúch pohybového aparátu, najmä na korekciu subluxácií stavcov. Pri bolesti krčnej chrbtice sa často používa chiropraktická manipulácia, ktorá sa snaží obnoviť normálnu funkciu kĺbov, svalov a nervov v krčnej chrbtici.

Teplá alebo studená terapia môže byť účinná pri zmierňovaní bolesti. Teplá terapia pomáha uvoľniť svaly a zlepšiť krvný obeh, zatiaľ čo studená terapia znižuje opuch a zápal. Avšak použitie teplej alebo studenej terapie závisí od príčiny bolesti a môže byť nevhodné pre niektorých pacientov.

Lekárska starostlivosť, ktorá zahŕňa lieky, ako sú protizápalové lieky alebo lieky na uvoľnenie svalov. V niektorých prípadoch môže byť potrebná fyzioterapia alebo chirurgický zákrok.

Ergonomické zlepšenia, ako je použitie ergonomických stoličiek, kresiel, vankúšov a klávesníc, ktoré minimalizujú stres na krčnú chrbticu počas sedenia a práce na počítači.

Použitie zdravotných (anatomických alebo ortopedických) vankúšov, ktoré poskytujú oporu krčnej chrbtici a minimalizujú napätie v svaloch.

Relaxácia a zvládanie stresu, čo môže znižovať napätie v svaloch a minimalizovať bolesť krčnej chrbtice.