Milan Štefánek – Terapeut & Masér

Zvolenská 31, Martin

Ako chiroterapeut môže pomôcť s chronickými bolesťami a seknutím v pohybovom aparáte?

Ako chiroterapeut môže pomôcť s chronickými bolesťami a seknutím v pohybovom aparáte?

V dnešnej dobe väčšina z nás trpí nedostatkom pohybu v dôsledku sedavého zamestnania a nedostatočného športovania. Tieto faktory vedú k chronickým bolestiam v pohybovom aparáte. Akékoľvek úrazy spôsobené nedostatočnou opatrnosťou môžu tiež prispieť k týmto ťažkostiam. Okrem rehabilitácie a cvičenia môže chiropraktik pomôcť riešiť tieto problémy. Ako odborník na pohybový aparát používa svoje ruky a pohyby na napravenie niektorých pretrvávajúcich ťažkostí, najmä v oblasti končatín a chrbtice.

Ako chiroterapeut môže pomôcť s chronickými bolesťami a seknutím v pohybovom aparáte?

Chiroterapia sa dá z laického pohľadu opísať ako naprávanie kĺbov, svalov a kostí. Chiroterapeut používa pasívne strečingy a mäkké manipulačné techniky, aby pomaly posunul tieto časti pohybového aparátu na ich správne miesta. Týmto spôsobom sa zlepšuje ich funkcia a uvoľňuje sa tlak na nervy.

Takto sa uvoľňuje chronickej bolesti a zlepšuje sa pohyblivosť končatín. Chiroterapeut pracuje výhradne rukami, bez použitia prístrojov, a každý pohyb je prirodzený a plynulý. Počas cvičenia rešpektuje vaše individuálne možnosti a opatrne naťahuje svaly a kĺby, aby sa predišlo bolesti.

Kto je chiroterapeut?

V našej krajine nemusí byť chiroterapeut s ukončeným medicínskym vzdelaním. Pred otvorením svojej praxe absolvuje kurz, na ktorom sa naučí presné techniky uvoľňovania a strečingu. Ak však chcete absolvovať tento kurz, musíte mať dokončený kurz masáží a kurz mäkkých techník. Počas nich sa naučíte základné techniky, ktoré sa následne využívajú pri chiroterapii.

Aký je rozdiel medzi ortopédom, fyzioterapeutom, masérom a chiroterapeutom?

Ortopéd a fyzioterapeut majú medicínske vzdelanie a zameriavajú sa na diagnostiku a liečbu (v prípade ortopéda tradičnú liečbu, fyzioterapeut sa zameriava na rehabilitáciu). Masér používa rôzne techniky na uvoľnenie svalov. Chiroterapeut pomocou mäkkej techniky zisťuje stav svalov, kĺbov a kostí a následne ich pomocou cvičenia a práce s rukami uvoľňuje a

napráva. Chiroterapia nie je oficiálnym medicínskym odborom, ale po absolvovaní kurzu ju môžu poskytovať aj lekári a fyzioterapeuti. V zahraničí má chiropraxia samostatný odbor na lekárskej univerzite.

Čo môžete očakávať počas návštevy u chiroterapeuta?

Pred prvou konzultáciou by ste nemali jesť dve až štyri hodiny, aby ste sa cítili pohodlne. Pri prvej návšteve by ste mali priniesť všetky lekárske záznamy týkajúce sa vášho problému. Predtým, ako sa začne cvičenie, by ste nemali používať mastné krémy, aby sa ruky chiroterapeuta nešmýkali po vašom tele a aby sa predišlo nesprávnym pohybom, ktoré by mohli spôsobiť bolesť.

Po krátkej diskusii sa budete musieť vyzliecť do spodnej bielizne, aby mohol chiroterapeut skontrolovať vašu chrbticu, kĺby a zistiť ďalšie možné problémy.


Nasleduje cvičenie, naťahovanie svalov a kĺbov, krátke rýchle pohyby a ďalšie úkony, ktoré pomáhajú uvoľniť chrbticu a eliminovať vaše problémy.

Po skončení terapie by ste mali na chvíľu ležať. Chiroterapeut vám na záver odporučí cvičenie, ktoré by ste mali pravidelne vykonávať doma, aby ste predišli opakovaniu problémov. Ak je to potrebné, môžete sa dohodnúť na ďalšej konzultácii.

Terapia je vždy bezbolestná a všetky techniky sa vykonávajú jemne. Každá terapia je prispôsobená individuálnemu zdravotnému stavu klienta.

Ako si zvoliť kvalitného chiropraktika?

Pri výbere chiroterapeuta sa zamerajte na jeho odborné vzdelanie a skúsenosti. Niektorí maséri tvrdia, že sa venujú aj chiroterapii, ale v skutočnosti mali len krátky kurz na získanie základných techník. Skontrolujte preto, či má chiroterapeut potrebné certifikáty. Prečítajte si online recenzie od predchádzajúcich klientov, ktorí vám poskytnú skutočné skúsenosti a zhodnotenie, či im táto terapia naozaj pomohla. Pred prvou terapiou sa porozprávajte s chiroterapeutom, aby ste si vybudovali dôveru, pretože tá je pri tejto technike veľmi dôležitá.

[wpforms id="92"]