Milan Štefánek – Terapeut & Masér

Zvolenská 31, Martin

Tejpovanie – kedy a pre koho je vhodné?

Čo je to tejpovanie (taping)?

Taping alebo tejpovanie je technika, ktorá sa často používa v športe a fyzioterapii na zmiernenie bolesti a zlepšenie pohyblivosti končatín a kĺbov. Táto technika využíva elastickú lepiacu pásku a jej aplikáciu na kožu v oblasti problému.

Existujú rôzne typy tejpov, ktoré môžu byť použité na rôzne účely. Najbežnejšie používané tejpy sú kineziologické tejpy a lekárske tejpy.

Pri tejpovaní sa tejp aplikuje na postihnutú oblasť tak, aby poskytoval oporu a stabilizáciu kĺbov a svalov, a zároveň zlepšil prietok krvi a lymfy v oblasti. Taktiež môže byť použitý na zmiernenie opuchov a zápalov v oblastiach s poranením.

Pre koho je tejpovanie určené/vhodné?

Tejping sa používa najmä v oblastiach, ako sú napríklad kĺby, svaly, chrbtica a krk. Môže sa tiež použiť ako prevencia poranení počas športových aktivít.

Tejpovanie (taping) môže byť vhodný pre rôzne typy ľudí, ktorí majú určité problémy s pohybovým aparátom alebo sa chcú zlepšiť v športe. Medzi skupiny ľudí, ktorí by mohli mať záujem o tejpovanie patria:

 1. Športovci – Tejpovanie sa používa na prevenciu poranení a zlepšenie výkonu. Športovci môžu byť tejpovaní na kĺby a svaly, aby sa zabránilo nadmernému pohybu alebo podpore, ktorá pomáha zlepšiť stabilitu a koordináciu pohybu.
 2. Osoby s bolesťou – Tejping sa používa na zmiernenie bolesti v oblasti kĺbov a svalov. Môže sa použiť na zmiernenie bolesti v bedrovej oblasti, ramenách, kolenách a ďalších častiach tela.
 3. Osoby s opuchmi a zápalmi – Tejping sa tiež používa na zmiernenie opuchov a zápalov v oblastiach s poranením.
 4. Osoby s problémami s chrbticou a krkom – Tejping sa používa na stabilizáciu chrbtice a krku a zlepšenie držania tela.

Je dôležité poznamenať, že tejping nie je vhodný pre každého a môže byť kontraindikovaný pre niektoré zdravotné stavy alebo alergie na lepiace materiály. Je dôležité konzultovať s odborníkom, ako je fyzioterapeut alebo lekár, aby ste zistili, či je tejping vhodný pre vaše konkrétne potreby a zdravotný stav.

Kontraindikácie tejpovania

Hoci tejpovanie (taping) je všeobecne považované za bezpečnú metódu liečby a prevencie, existujú niektoré kontraindikácie, ktoré by mali byť zvážené pred aplikáciou. Niektoré z týchto kontraindikácií môžu zahŕňať:

 1. Otvorené rany alebo infekcie kože – Tejp by nemal byť aplikovaný na kožu s otvorenými ranami alebo infekciami, pretože by to mohlo zhoršiť stav.
 2. Alergia na lepiaci materiál – Osoby, ktoré majú alergiu na lepiaci materiál, by mali byť opatrné pri používaní tejpu a mali by sa poradiť s lekárom alebo fyzioterapeutom, aby zistili, či je pre nich taping bezpečný.
 3. Krvácanie alebo nádory – Tejp by nemal byť aplikovaný na oblasti s krvácaním alebo nádormi, pretože by to mohlo zhoršiť situáciu.
 4. Osoby s poruchami krvácania – Osoby s poruchami krvácania by mali byť opatrné pri používaní tejpu, pretože tejpovanie môže spôsobiť podliatiny alebo ďalšie krvácanie.

Je lepšie nechať tejpovanie na odborníka?

Existuje mnoho dôvodov, prečo je lepšie nechať tejpovanie na odborníkov. Tu je niekoľko z nich:

 1. Správne použitie: Odborníci na tejpovanie majú odborné znalosti a skúsenosti s tým, ako správne aplikovať rôzne druhy tejpov. Majú tiež lepšie porozumenie tomu, ako tieto tejpy fungujú a ako ich použitie ovplyvňuje telo.
 2. Bezpečnosť: Nekvalitné tejpovanie môže spôsobiť bolesť, podráždenie pokožky alebo dokonca poškodenie tkaniva. Odborníci na tejpovanie vedia, ako minimalizovať riziko poškodenia a zabezpečiť, aby tejpovanie bolo efektívne.
 3. Efektívnosť: Správne tejpovanie môže pomôcť zmierniť bolesť a zlepšiť funkčnosť pohybového aparátu. Ak je tejpovanie nesprávne aplikované, môže byť neúčinné alebo dokonca zhoršiť stav.
 4. Individuálny prístup: Každý pacient má jedinečné potreby a problémy. Odborníci na tejpovanie sú schopní prispôsobiť svoj prístup a použitie tejpov pre každého pacienta individuálne.

Celkovo je lepšie nechať tejpovanie na odborníkov, ktorí majú odborné znalosti a skúsenosti s používaním rôznych druhov tejpov a ktorí môžu pomôcť minimalizovať riziko poškodenia a maximalizovať efektívnosť tejpovania.

[wpforms id="92"]