Milan Štefánek – Terapeut & Masér

Zvolenská 31, Martin

Čo je chiroterapia a ako funguje?

Čo je chiroterapia a ako funguje?

Chiroterapia je manuálna terapia, ktorá kladie dôraz na diagnostiku a liečbu neuromuskulárnych porúch s dôrazom na liečbu manuálnou úpravou alebo manipuláciou s chrbticou. Pri chiroterapii sa snažíme znižovať či úplne zabrániť vzniknutej bolesti a zlepšovať mobilitu – súčasťou je aj vzdelávanie o dôležitosti zdravého životného štýlu a pohybu cvičením či správnym držaním tela.

Milan Štefánek Terapeut & masér

Biomechanické a štrukturálne poruchy chrbtice môžu mať vplyv na nervový systém. Za určitých podmienok môže chiroterapia obnoviť štrukturálnu integritu chrbtice, znížiť tlak na citlivé neurologické tkanivo a následne zlepšiť zdravie či komfort človeka.

Chiroterapia pomáha pri mnohých problémoch. Zmierňuje bolesti a zlepšuje celkovú pohyblivosť, redukuje miechové napätie a tým dovoľuje telu, aby zapájalo viac svoje vlastné hojivé procesy. Kĺby, ktoré sú postihnuté artritídou, pomáha udržiavať pohyblivé, znižuje bolesť a spomaľuje ďalšiu degeneráciu.

Naprávanie krčnej chrbtice pôsobí proti bolestiam krku a rôznym typom bolestí hlavy. Má dobrý dopad aj na svalstvo a šľachy. Medical Research Council (Rada lekárskeho výskumu) zistila, že v prípade bolestí krížov pomáha chiroterapia dokonca lepšie ako bežná ambulantná liečba. Uľavuje aj pri ďalších problémoch: menštruačné bolesti, detská kolika, problémy s trávením, syndróm chronickej únavy, bolesti po úrazoch.

Priebeh vyšetrenia a terapie

Vyšetrenie začína rozhovorom o vašich problémoch, symptómoch, o vašej lekárskej anamnéze, životnom štýle, držaní tela. Potom použijeme bežné vyšetrovacie postupy, ktorými prebehne manuálna diagnostika. V prípade, že ste pred návštevou nášho masážneho štúdia podstúpili lekárske vyšetrenia či absolvovali röntgenové vyšetrenie – je vhodné tieto materiály so sebou priniesť. Po vyšetrení objasňujeme spôsob terapie, a aké postupy použijeme.

Po zistení biomechanických porúch rukou chiroterapeuta je klient umiestnený tak, aby sa postihnutý kĺb nakrátko otvoril jediným krátkym impulzom. Procedúra sa nazýva chiroterapeutická manipulácia. Otvorenie kĺbu je väčšinou sprevádzané praskotom, ktorý však nie je bolestivý. Vzniká zmenou tlaku vo vnútri kĺbového priestoru. Praskanie je neškodný sprievodný fyzikálny jav (vákuové praskanie) – keď sa dva kĺby od seba odtiahnu, vznikne podtlak a pri uvolnení sa dostane medzi kĺbne spojenia vzduch, pričom dôjde k prasknutiu a následne k uľave. Kĺbne spojenie sa uvoľní a zlepší sa celkový prietok.

Chiroterapeutická manipulácia uvoľňuje reflexné svalové napätie, ktoré bráni mechanike kĺbov. V dôsledku obnovenia pohyblivosti sa pozitívne zmení fyzické vnímanie a v prípade bolestivého napätia sa bolesť zmierni. Sila použitá terapeutom pri manipulácii je veľmi malá a nepresahuje každodenné namáhanie kĺbov človeka (napr. zrýchlenie pri jazde, účinky síl pri prenášaní bremena, pri športe atď.). Ošetrenie je individuálne – prispôsobené každému klientovi individuálne, a preto je bezpečné pre deti, starých ľudí aj tehotné ženy.

Po ošetrení môžeme použiť teplé alebo studené obklady. Po terapii môžeme odporučiť vhodné rehabilitačné cvičenia.

Chiropraxia je profesia, ktorá sa zaoberá najmä mechanickými poškodeniami svalovo-kostrového aparátu a vplyvy týchto poškodení na funkciu nervového systému a celkové zdravie. Dôraz sa kladie na manuálne ošetrenie, ktoré zahŕňa manipuláciu s chrbticou rovnako ako s ostatnými kĺbmi v tele a prácu s mäkkými tkanivami.

Aké symptómy rieši chiroterapia?

Interakcia medzi jednotlivými zložkami pohybového aparátu môže byť narušená. To má za následok napätie, blokády, bolesť a zlé držanie tela, napr.

  • Bolesť chrbta
  • Bolesť ramien a rúk
  • Bolesť bedra a kolena
  • Škrípanie zubov
  • Závraty
  • Bolesť hlavy
  • Migréna
  • Tinnitus
  • Necitlivosť
Milan Štefánek Terapeut & masér

Ako prebieha regenerácia po chiroterapii?

Mnoho ľudí po chiropraktickej úprave cíti takmer okamžitú úľavu od symptómov, avšak po ošetrení môžete pociťovať sprievodnú bolesť až do 24 hodín.

Cieľom chiropraktickej úpravy je obnoviť vaše zdravie z dlhodobého hľadiska, nie len krátkodobo zmierniť vaše príznaky. Súčasťou je aj vzdelávanie, aby ste sa naučili nové spôsoby, ako držať telo správne pri stole, keď stojíte, pohybujete sa alebo keď ste v posteli.

Milan Štefánek Terapeut & masér

V prípade, že Vaše bolesti pretrvávajú aj naďalej – je dôležité informovať svojho obvodného lekára. Lekár môže vylúčiť potenciálne vážnejšie problémy, ktoré si vyžadujú liečbu nad rámec chiroterapie.

Myslite na svoje zdravie a nenechávajte si svoje zdravotné problémy na poslednú chvíľu. Pravidelnou prevenciou, zdravým životným štýlom a pohybom dokážete predchádzať vážnejším zdravotným problémom. V prípade, že váš zdravotný problém neodznieva – neváhajte nás kontaktovať prostredníctvom nášho objednávkového formuláru na našej webovej stránke.

Zdroje:

https://www.chiromed.sk/

https://www.medi.de/

https://www.spine-health.com/

https://www.spineuniverse.com/

https://my.clevelandclinic.org/

Objednávkový formulár

[wpforms id="92"]