Milan Štefánek – Terapeut & Masér

Zvolenská 31, Martin

Prečo sú naše svaly stuhnuté a ako ich uvoľniť

Prečo sú naše svaly stuhnuté a ako ich uvoľniť

Napätie, stuhnutosť, kŕče, bolesť – to sú len niektoré slová, ktorými najčastejšie ľudia opisujú svoje bolestivé svaly. V tomto článku si ale rozoberieme príčiny, ktoré predchádzajú tomu, čo nazývame „stuhnuté svaly“.

Prečo sú naše svaly stuhnuté a ako ich uvoľni

Zdroj: www.freepik.com

Aké sú príčiny svalového napätia?

Ak pociťujete stuhnutosť alebo napätie svalov, môžete povedať, že tento pocit je ťažké opísať. Svalové napätie sa charakterizuje neschopnosťou uvoľniť svaly do stavu, v ktorom by mali byť uvoľnené – niektorí pociťujú ostrú bolesť, zatiaľ čo iní pociťujú skôr kŕče alebo sa im ťažko hýbe.

V ľudskom tele máme asi 600 svalov a môžeme ich kategorizovať do troch typov – kostrové, srdcové a hladké. Svalové napätie zvyčajne ovplyvňuje naše kostrové svaly, ktoré tvoria 30- 40% našej celkovej telesnej hmotnosti. Táto svalová skupina nám pomáha pohybovať sa, fungovať a vykonávať každodenné činnosti.

Keď chceme použiť alebo presunúť určitú časť tela, náš mozog vyšle nervový signál do každého zo svalov v tejto konkrétnej časti tela, a keď sa tak stane, naše svaly sa prirodzene stiahnu. Po stiahnutí sa naše svaly zvyčajne vrátia do uvoľneného stavu, až kým ich nebudete chcieť znova použiť. Niekedy však naše svaly môžu určitý čas zostať v úplne alebo čiastočne stiahnutom stave – akoby sa zabudli opäť „zrelaxovať“.

Jednou z najväčších príčin svalového napätia je stres. Stres spôsobuje veľa nežiadúcich efektov na našom tele a mysly a môže sa prejavovať ako fyzická bolesť a napätie, ako aj ďalšie komplexné príznaky, ako je vysoký krvný tlak alebo tráviace problémy. Pokiaľ ide o napätie svalov, stres vplýva na nervový systém a jeho funkčnosť – ak NS funguje optimálne, zabezpečuje proces sťahovania a uvoľňovania našich svalov.

Medzi ďalšie dôvody svalového nepohodlia patria

Svalová bolesť s oneskoreným nástupom (DOMS): Môže sa vyskytnúť niekoľko dní po namáhavom tréningu a prejavuje sa ako viacero fyzických symptómov, ako je silná bolesť a citlivosť a znížený rozsah pohybu kĺbov (u športovcov sa bežne vyskytuje DOMS – športová masáž môže pomôcť zamerať sa na rôzne oblasti, ktoré spôsobujú bolesť, a toto napätie uvoľniť).

Dehydratácia: Nedostatočná hydratácia môže zvýšiť pocit bolesti svalov a kĺbov, najmä preto, že naše svaly (a obličky) sú zo 79 % tvorené vodou. Pitie dostatočného množstva vody pomáha predchádzať tomu, aby sa naše svaly a šľachy dostávali do napätia, a hydratáciou napomáhate „premazať si kĺby“, aby ste sa mohli pohybovať bez bolesti.

Dlhotrvajúca nečinnosť: Keď nevstávame, aby sme sa pravidelne hýbali a využívali svoje svaly, v dôsledku toho sa môže objaviť napätie, ktoré ešte viac sťaží pohyb. Sedavý životný štýl môže viesť k obmedzeniu rozsahu pohybu svalov a časom môže viesť k pocitu napätia. Zlé držanie tela: Hoci to nie je vždy najjednoduchšia úloha, udržiavať správne držanie tela je nevyhnutné, či už sedíme, stojíme alebo ležíme. Zlé držanie tela môže spôsobiť muskuloskeletálnu nerovnováhu a môže viesť k bolestiam svalov aj kĺbov.

Svalové preťaženie: Keď namáhame určitú oblasť tela, spôsobuje to poranenie mäkkého tkaniva a môže ovplyvniť fungovanie našich svalov a šliach. Pravidelné návštevy
u masážneho terapeuta môžu pomôcť vyriešiť tento problém.

Zdroj: www.freepik.com

Ako svalové stuhnutie riešiť

Strečing je skvelý spôsob, ako pomôcť uvoľniť stuhnuté svaly, pretože nám môže pomôcť udržať si flexibilitu a voľný pohyb. Ukázalo sa, že pravidelné naťahovanie sa minimalizuje riziko zranenia pri záťaži.

Strečingové techniky existujú na rôzne časti tela, ktoré zažívajú napätie. Napríklad, ak si všimnete, že vaše svaly na nohách sú napäté, stačí pogoogliť a vybrať si z mnohých techník strečingu zameraného na lýtka a hamstringy. Strečingové techniky existujú pre takmer každú časť tela, a ak ich budete praktizovať poctivo a pravidelne – môžu poskytnúť veľkú úľavu od bolestí či poslúžiť ako prevencia proti budúcim potenciálnym zraneniam.

Masážna terapia je rovnako skvelý spôsob, ako udržať naše svaly uvoľnené a bez nežiadúceho napätia.

Keď pociťujeme nepohodlie v našom tele, môže to ovplyvniť celú našu pohodu, ale hľadanie spôsobov, ako liečiť nepohodlie pri zdroji, sa môže zdať ako nemožná misia. V Masážnom štúdiu Milan Štefánek sa zameriavame na rôzne svalové skupiny, ktoré spôsobujú našim klientom bolesť a napätie. V spojení s ďalším radom terapeutických techník aplikujeme rôzne stupne tlaku na zvýšenie prietoku krvi do cieľovej oblasti a natiahnutie boľavého tkaniva, ktoré spôsobuje napätie a nepohodlie.

Milan Štefánek Terapeut & masér

Zdroj: www.freepik.com

Objednávkový formulár

[wpforms id="92"]